Ameliyat Sonrası doku iyileşmesini sağlamak ve kas kütlenizi koruyabilmek adına Proteinden zengin aşamalı bir beslenme programı uyguluyoruz.  

Bu aşamalar; İlk 10 gün SIVI, daha sonra haftalık olacak şekilde PÜRE, YUMUŞAK KATI ve KATI DÖNEM’lerden oluşmaktadır.  

PÜRE DÖNEMİ: 6 aylık bir bebeğin beslenmesi gibi düşünülebilir. Bu Dönemde light/laktozsuz süt ve süt ürünleri, kayısı kıvamlı yumurta, kabuksuz, yoğurtlu elma püre, blenderize edilmiş kıymalı sebze püreleri, et suyu/tavuk suyundan hazırlanmış blenderize edilmiş baharatsız çorbalar tüketilebilir.

YUMUŞAK KATI DÖNEM: Çiğneme faaliyeti püre dönem göre daha baskın olup, Püre döneminden farklı olarak; zeytin/zeytin ezmesi, yağsız omlet/menemen (soğansız-kabuksuz dometes püresinden), kabuksuz elma dilimleri, iyi pişmiş lokum kıvamında kıymalı sebze yemekleri(gaz yapmayan sebzelerden) tüketilebilir

KATI DÖNEM: bu döneme belli kurallar eşliğinde normal beslenmeye geçiş dönemi de denilebilir. Bir önceki dönemden farklı olarak; kabuksuz domates-salatalık, ızgara/fırında/haşlama/buğulama gibi pişirme yöntemleriyle rahat tüketebileceğiniz, ekmeksiz/baharatsız/galetasız köfte, lokum kıvamında pişmiş tavuk/hindi budu(didilmiş), light ton balıkları ve fırında unsuz kabak mücver gibi besinler tüketilebilir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖNEMLİ KURALAR;

-Sıvı içecek/besinleri, katı besinlerle birlikte tüketmemek(30dk Önce/sonra tüketilmeli)

-Doygunluk hissedildiği zaman bırakmak ve bitirmek için zorlamamak.

-Tok hissedilse bile öğün atlamamak  

Daha sonra 2. Ay-3.ay-6.ay-9.ay-12.ay-24.ay beslenme planlanınız diyetisyen eşliğinde size özel planlanmaktadır.

Yazı : Dyt.Elif Çakmen