Mide botoksu midenin açlık ve iştah sinirlerini geçici süre için felç etmeyi ve bu sayede kilo verimini amaçlayan endoskopik bir yöntemdir. Bu işlem ile midenin belirli bölgelerine “Botilinum Toksin” (botoks) enjekte edilmektedir. İşlem sonrası mide kaslarının kasılması sınırlanır, midenin boşalma süresi uzar ve kilo verim süreci başlar. İşlem endoskopik olarak gerçekleştiği için 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmakta ve hastalar işlemin yapıldığı merkezde 1-2 saat dinlendirildilten sonra taburcu edilirler.

Mide Botoksu kimler için uygundur?

Mide botoksu uygulaması bir ameliyat değildir fakat yine de hasta seçimi oldukça önemlidir. Öncelikle kas hastalığı ya da botoksa karşı alerjik durumu olan hastalara yapılmamalıdır. Onun haricinde işlem kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Ancak vücut kitle indeksi 40 ve üzerinde olan hastalar yani morbid obez dediğimiz hastalar için mide botoksunun çok fayda etmeyeceğini bilmek gerekir. Çünkü mide botoksu obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastaları hedefler. Bu bağlamda mide botoksu obeziteye karşı önlem niteliğinde bir işlem olarak da görülebilir. Obezite cerrahisinde olduğu gibi mide botoksu işleminde de midesinde ülser veya gastrit gibi rahatsızlıkları olan hastaların işlem öncesi mutlaka tedavi almış olamaları gerekir. Tedavi sonrası rahatsızlığı düzelen hastalara mide botoksu işlemi yapılabilir.

Mide botoksunun yan etkileri var mıdır ?

Botoks işlemi genellikle ciltteki kırışıkları azaltmak amacıyla kullanılmakta ve şu ana kadar bilinen bir yan etkisi bilinmemektedir. Mideye yapılan botoks uygulamasının ise henüz literatürde bildirilen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Mide botoksu nasıl etki eder ? Süresi ne kadardır ?

Mide botoksu ile mide kaslarının kasılma süresi yavaşlayarak gıdalar midede daha yavaş sürede sindirilir. Bu da kişilerin tokluk süresinin daha uzun olmasını sağlar ve böylelikle kilo verme süreci başlamış olur. İşlemin etkisi 3. günden sonra başlarken 7. gün itibari ile bu etki maksimuma ulaşır. Mide botoksu sonrası ortalama 6. ay itibariyle hastalar ideal kilolarına ulaşmış olurlar. Bu süre içerisinde hastanın düzenli takip ve kontrolleri yapılır. Ancak yine de yüksek karbonhidrat içeren gıdalardan, fast-foodtan ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Çünkü zaten az gıda alımı, uzun süreli tokluk söz konusudur.

Diğer kilo verdirme yöntemlerinde olduğu gibi bu işleminde kilo verdirme ya da verilen kiloları sonsuza kadar koruma garantisi verilmez. Her işlemde olduğu gibi mide botoksunda da karbonhidrat ve şeker içeriği yüksek olan gıdalarla beslenmeye devam eden hastalarda kilo alma ihtimali mümkündür.

Mide botoksu işlemi ne kadar süre, hastanede yatmak gerekli midir?

Öncelikle mide botoksu işlemi bir ameliyat değildir. İşlem endoskopik olarak yapılır ve ortalama 20 dakika kadar sürer. İşlem sırasında hastaya anestezi uygulanarak hasta uyutulur. Botoks uygulaması bittikten sonra hasta 1-2 saat gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edilir. Dolayısıyla hastanede yatmaya gerek yoktur.

Mide botoksu midede kalıcı zarar oluşturur mu?

Mide botoksu sonrası işlemin etkileri ortalama 4-6 ay arasında vücuttan tamamen kalkar. Bu nedenle midede herhangi bir şekilde kalıcı etki yaratma olasılığı yoktur.

Mide botoksu ve kabızlık

Genellike cerrahi işlem sonrası (tüp mide ameliyatı, gastrik by pass, mini gastrik by pas vs.) hastalarda gıda alımının azlığına bağlı kabızlık sorunu erken dönemde görülmektedir. Ancak mide botoksu işlem olarak midenin düz kaslarına yönelik uygulanmakta ve sinir hücrelerine ya da barsak hareketliliğine herhangi bir yan etkisi olmamaktadır. İşlem sonrası size özel hazırlanacak diyet ile kabızlık ya da barsak temelliği yaşama ihtimal kalmaz.

Gebelik ve emzirme döneminde botoks uygulanabilir mi?

Botoks işlemi henüz yeni yaygınlaşmaya başlayan bir işlem olduğu için henüz bu konuyla ilgili yeterli bir çalışma yapılmamıştır.

Yazan : Ecem ÇALIŞKAN