Tüp mide ameliyatı, midenin uzunlamasına kesilerek midenin uzun bir boru haline getirilmesi işlemidir. Bu sayede daha az gıdayla daha çabuk tokluk hissi yaşanır. Her operasyon gibi mide küçültme (tüp mide ) ameliyatlarından sonra da yaşanabilecek bazı komplikasyonlar olabilir. Bunlardan en çok duyulan ve korkulanı “kaçak” gelşimidir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası kaçak gelişimi; midenin kesilen hattından karın içine sızıntı olmasıdır. Bu sızıntı karın içinde enfeksiyon oluşmasını ve ilerleyerek yaşamı tehdit edecek düzeye ulaşabilmektedir. Bu nedenle ameliyat sırasında ve sonrasında mutlaka gerekli önlemler alınmalı ve kaçak olmadığına emin olmak adına testler yapılmalıdır.

Tüp mide ameliyatı sonrası kaçak gelişimi yaşamamak için öncelikle ameliyat sırasında alınması gereken önlemlerin başında tabiki doğru tekniği kullanmak gelir. Mideye ikinci bir dikiş hattı geçerek mevcut dikişleri desteklemek benim için en güvenilir ve doğru teknik. Genele bakıldığında da çoğu hekim bunu kabul etmektedir. Bununla beraber ameliyat esnasında hastanın midesine yerleştirilen bir boru ile mideye mavi bir sıvı verilerek dikiş hattından herhangi bir sızıntı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Herhangi  bir sorun olmadığı takdirde ameliyat sorunsuz şekilde güvenle sonlandırılabilir.

            Tüp mide ameliyatından sonra hastanın dikiş hattında sorun olmadığını görmek için ameliyat esnasında yapılan test tekrar edilmelidir. Ameliyat günü ağızdan gıda alımı olmayan hastaya ameliyatın 24. saatinde test tekrar edilerek kaçak olmadığından emin olunduktan sonra sıvı gıdalar diyetisyen önerisi ile başanılır.

Obezite cerrahisi sonrası Ağızdan sıvı gıda alımına başlayan hastaların küçük yudumlarla tüketime dikkat etmeleri gerekir. Ameliyat sonrası 10 gün boyunca sıvı gıda alımına devam edecek olan hastalar küçük hacimli beslenmeyi alışkanlık haline getirmelidir. Bu süreçte özellikle diyetisyen önerileri dikkate alınmalıdır.

Sonuç olarak obezite cerrahisi sonrası kaçak gelişimi önemli ve hayatı tehdit edecek bir komplikasyondur. Dolayısıyla mide küçültme ameliyatı alanında uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir.