Obezite ameliyatı, yaşam değişikliği, diyet düzenlemesi ve spor yapılmasına rağmen kilo verimi konusunda başarısız olan kişilere uygulanan cerrahi işlemlerin genel adıdır.

Bilimsel çalışmalar obez insanların diyet ve egzersiz ile kilo vermede ve verilen kiloların korunmasında başarı düzeyinin son derece düşük olduğunu ortaya koymaktadır. Her 100 kişiden sadece 3’ü kalıcı kilo kontrolü sağlayabilmektedir.

Obezitenin sadece kilo fazlalığı olmayıp beraberinde birçok sağlık problemine zemin oluşturduğunun farkedilmesi ile beraber çözümü için yeni arayışları beraberinde getirmiştir.

İşte bu arayışlar ve özellikle teknolojinin de yardımı ile genel adı ile obezite cerrahisi dediğimiz ameliyat seçeneklerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Türkiye’de de birçok hastahane ve klinikte obezite cerrahisi uygulanmaya başlamıştır.

Obezite Ameliyatı Türleri

Kilo verme ameliyatları kısıtlayıcı ve emilim bozucu yöntemler olmak üzere iki ana sınıfa ayrılır. Günümüzde en sık kullanılan tüp mide ameliyatı kısıtlayıcı ameliyatların en popüler olanıdır ve besin alımının kısıtlanmasını sağlar. Laparoskopik sleeve gastrektomi dediğimiz mide küçültme ameliyatı midenin muz şeklinde ince bir tüp halinde küçültülmesidir.

Midedeki bu şekildeki küçülme daha küçük lokmalarla erken doyma sağlar ve bireyler hem daha düşük kaloriler tüketip hem açlık hisstmezler.

Ayrıca tüp mide ameliyatında ghrelin hormonu salgılayan açlık merkezinin çıkarılması diyette vücudun açlık hissine karşı oluşturduğu hormonal savunmayı da ortadan kaldırır. Özellikle bu hormonal etki mide küçültme ameliyatının diyete en belirgin üstünlüklerindendir.

Emilim bozucu ameliyatlar arasında gastrik by-pas, mini gastrik by pas, SADI-S ve duodenal switch tarzı  ameliyatlar sayılabilir. Bu tür ameliyatlarda hem mide hacminin küçültülmesi hem de emilim yüzeyinin azaltılması gibi iki etki mevcuttur.

Obezite ameliyatlarının ilk uygulanma yıllarında özellikle Gastrik by pass en sık uygulanan cerrahi yöntem iken, gerek kolay uygulanımı gerek komplikasyonlarının daha az olması ve gerekse etkin kilo kaybı sağlaması nedeniyle son yıllarda Tüp mide ameliyatı ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada en sık uygulanan obezite cerrahisi türüdür.

Sonuç olarak obezite artık obezite ameliyatı ile tedavisi mümkün olan bir hastalıktır, obezite ameliyatı artan deneyimle ve teknolojik gelişmeler ile günümüzde çok daha düşük riskle uygulanmaktadır.