Ameliyat ile kilo verme sürecinde sadece kiloya bakmak doğru değildir. Boy ve kilo oranı ile ‘vücut kitle indeksi’ dediğimiz bir formül kullanılır. Vücut kitle indeksini elde etmek için hastanın kilosu boyun metre cinsinden karesine bölünmektedir. Yani hasta 100 kilo ve boyu 1.7 m ise, 100 rakamı 1.7’nin karesine yani 2.89’a bölünmektedir. Böylece 34.6 rakamı elde edilir. Hesaplama sonucunda kişiler belli gruplara ayrılır. Vücut kitle indeksi 30’un üzerindeyse obez denilmektedir. Şayet 40’ın üzerindeyse morbit obez (ölümcül sonuçları olabilen yandaş hastalık riskini ifade eder), 50’nin üzerindeyse süper obez denilmektedir.

Ameliyat öncesi yapılan test ve konsültasyonlar:

Kan Biyokimya testleri Hemogram Hormon testleri Hepatit testleri Tüm karın ultrasonu Mide endoskopisi (Anestezi uzmanı ile beraber) EKG (Kalp Grafisi) Akciğer grafisi İhtiyaç halinde efor testi ve EKO (Elektrokardiyografi) yapılır. Test sonuçları çıkınca hastalar Kardioloji, Göğüs Hastalıkları, Dahiliye, Psikiatri, Endokrinoloji ve Anestezi uzmanları tarafından ameliyat açısından değerlendirilir.

Obezite cerrahisi ciddi bir genel cerrahi operasyonudur. Kilo vermek isteyen hastaların tüm tetkikleri yaptırması gerekmektedir. Ameliyat öncesi tüm aşamalarda hasta ve ameliyat ekibi sürekli iletişim halinde olmalı, hasta merak ettiği tüm sorulara ayrıntılı olarak cevap alabilmelidir. Operasyondan önceki gece kan sulandırıcı iğne yapılır. Gece yarısından sonra aç kalarak ameliyat saati beklenir. (Not: Ameliyat sabahı hastaneye gelinmesi yeterlidir. Ameliyattan önce hastanede kalmak özel durumlar haricinde gerekli değildir. )

Ameliyathaneye gitmeden önce hastalara antiemboli çorabı giydirilir. Bu çorap bacaklarda pıhtı oluşmasını önler. Yine aynı amaçla ameliyat sırasında ve sonrasında bacaklarınıza aralıklı basınç uygulayan özel bir aparat takılır. Böylelikle emboli riskiniz minimuma indirilir. Her şeyden önce psikolojik olarak kişi kendini rahat hissetmelidir böylece ağrı riskini de azaltmış olur.

Yaklaşık 1 saat süren ameliyat sonrası hastalar bacaklarındaki varis çorabı ve kompresyon cihazıyla beraber servise alınırlar. 4 saat sonra ayağa kaldırılma aşamasında kompresyon cihazı çıkarılır ve hastalar yürütmeye başlanır. Aktif hareketin başladığından emin olduktan sonrada varis çorabı çıkarılır. Ameliyat sonrası 24. saatte kaçak için test yapılması sonrası sıvı gıda başlanır. Ameliyatın ikinci gününde hastalarımız diyetisyenimiz tarafından yeme içme düzeni konusunda bilgilendirildikten sonra bariatrik cerrahi asistanları tarafından genel bilgilendirmeler yapılarak evlerine gönderilir.