Dünyada ve türkiye’de her geçen gün obezite cerrahisi olanların sayısı hızla artmakta. Gerek obezitenin çok sık görülen bir hastalık haline gelmesi, gerek ameliyat olanlarının deneyimlerini sosyal medyadan çevreleriyle paylaşmalrı ve son zamanlarda yüksek izlenme oranına sahip televizyon programlarının yapılmaya başlanması bu sayının artmasına neden olan etmenlerdir.

Şimdiye kadar ameliyat sonrası kendilerini nasıl hissettiklerini ve ameliyata dair düşünceleriniz sorduğumuz hastalarımızdan gelen ilk cevap “ keşke daha önce olsaydım, pişmanım” oluyor. Tüp mide ameliyatı öncesi yaşadığı tüm fiziksel, ruhsal ve sosyal sorunlar sonrasında adım adım ulaştıkları rahatlık, huzur duygusu sonrası hastalar ameliyat öncesi yaşadıkları kaygı ve korkuların yersiz olduğunu, bu ameliyatı daha önce olmaları gerektiğini görmüş oluyorlar.

Mide küçültme ameliyatı sonrası başlayan yeni hayata çabucak adapte olan hastalar ameliyat sonrası bir kaç hafta içerisinde normal yaşamlarına dönmekte ve hızla kilo vermekteler. Bu sayede ameliyat sonrası hastaların hayat kaliteleri artmakta ve adım adım sağlıklarına ulaşmaktadırlar. Obezite cerrahisi sonrası yaşanılan değişim çok güzel ancak bu ameliyatta da zaman zaman bazı sorunlarla karşılaşmak mümkün. Bu nedenle bu konuda altın kural ameliyat sonrası düzenli ve ciddi bir kontrol-takip sürecidir.

Uzun zamandır veremediğniz fazla kilolarınız var ise, ayrıca yüksek tansiyon, diyabet ya da kolesterol gibi bir yandaş hastalığa sahipseniz deneyimli ve iyi araştırdığınız bir hekime güvenle mide küçültme ameliyatı olabilirisiniz. Bu süreçte daha önce ameliyat olmuş hastalardan bilgi almak faydalı olacaktır.

Sağlığınız için, geleceğiniz için durmayın, obeziteye karşı harekete geçin