Obezite ameliyatları sonrasında kabızlık sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur. Operasyon sonrası lif ve sıvı alımının yetersiz kalmasına bağlı olarak hastalarda kabızlık gelişebilmektedir. Genel anlamda Eğer kişi, haftada 3 kereden daha az tuvalete çıkıyorsa ve dışkı kuru-sert kıvamdaysa, bu durum kabızlık (konstipasyon) olarak adlandırılmaktadır.

Kabzılık sorunu yaşayan hastalarımızda Medikal tedavi düşünülmeden önce yaşam tarzındaki birçok etken sorgulanmalıdır. Beslenmenin yanı sıra;  fiziksel aktivite, yetersiz su tüketimi ve bazı ilaçlar (demir ilaçları, ağrı kesiciler) da kabızlığı tetikleyebilmektedir.

Mide küçültme ameliyatları sonrası Su tüketimi önemli !

Tüp mide ameliyatsı sonrası Öncelikle günlük su tüketiminiz, 1.5-2 litreden az olmamalıdır. Bunun dışındaki çay, kahve, meyve suyu gibi içecekler suyun yerini tutmamakla birlikte, özellikle kafeinli içecekler, idrarla su atımını artırır ve dolayısıyla daha fazla su tüketimine ihtiyaç duyarsınız. Sıcak havalarda ve egzersiz yapıldığında, terlemeyle birlikte su kaybı yaşanacağından, böyle durumlarda sıvı miktarının mutlaka artırılması gerekir.

Obezite cerrahisi sonrası Yeterli posa tüketiyor musunuz?

Obezite cerrahisi sonrası Kabızlığa neden olan en önemli etkenlerden biri de diyetteki posa miktarıdır. Günlük sebze, meyve tüketiminizin yeterli olduğundan emin olmalısınız. Diyet lifi, sindirilen besin maddelerinin bağırsaktan geçişini hızlandırır ve dışkıya yumuşaklık vererek kabızlığı önler. Bu süreçte muz, patates, pirinç gibi dışkıyı sertleştirecek besinlerden uzak durulmalıdır. Eğer tüp mide ameliyatı  sonrası  sıvı dönemdeyseniz kuru meyveleri kaynatarak hazırladığınız hoşafın suyu, püre döneminden itibaren ise  yine kuru meyvelerden hazırlanan şekersiz bir marmelat (kuru erik,kuru kayısı,kuru incir) tüketimi şikayetleri azaltacaktır.

Tüp mide sonrası kabızlığa karşı barsak Dostu bakteriler: Probiyotikler

Probiyotikler, bağırsak sağlığımızı koruyan yararlı bakterilerdir ve düzenli kullanımları kabızlık sorununu önlemektedir.  Tüp mide ameliyatı sonrasında Kefir, probiyotik yoğurtlar veya içecekler tercih edebilir fayda görülmüyorsa eğer  bir uzman kontrolünde probiyotik takviyesi alınabilir.

Obezite cerrahisi sonrası Fiziksel aktivite ve egzersiz desteği

obezite ameliyatlarından sonra Bağırsak fonksiyonlarınızın artması için hareket halinde olmak ve ilk dönemlerde düzenli yürüyüşler yapabilmek önemlidir. 1. aydan itibaren salon sporları, yüzme,pilates gibi aktivitelerle bu fiziksel hareketler desteklenmelidir. Düzenli sporlar dengeli kilo kaybı yaşarken aynı zamanda barsak fonksiyonlarınız da hızla normale dönemeye başlayacaktır.

Tüm bu saydığımız etkenlere dikkat edilmesine rağmen obezite cerrahisi sonrasında devam eden kabızlık şikayetiniz olursa, doktor kontrolünde ilaç tedavisi almanız gerekebilir.

Sağlıklı günler