Obezite cerrahisinin en çok tercih edilen yöntemi mide küçültme ameliyatı. Mide küçültme ameliyatı, midenin dikine olarak kesilerek görünüm olarak tüp haline getirildiği cerrahi yöntemdir. Oldukça popüler olan bu ameliyat hakkında ameliyatın zararlı ve riskli olduğuna dair çeşitli yorumlar, yazılar yazılsa da son dönemlerde kullanılan ileri cerrahi teknikler sayesinde aslında zararlı ve yüksek riskli operasyonlar olmadığı görülmüştür. Dolayısyla ameliyata karar verme sürecinde tavsiyemiz, kulaktan dolma bilgilere önem vermemeniz, sadece hekiminizi iyi seçmeniz.

Obezite ameliyatları dünya genelinde ortalama 50 yılı aşkın süredir yapılsa da ülkemizde henüz 15 yıllık bir geçmişi vardır. Genel olarak bakıldığında ise bu ameliyatlar kısıtlayıcı ameliyatlar ve emilim bozucu ameliyatlar olarak iki gruba ayrılır. Tüp mide (mide küçültme) ameliyatı ise kısıtlayıcı grupta yer alır. Midenin fizyolojik olarak küçültmesi ve buna bağlı olarak yeme-içmenin eskiye oranla kısıtlanması amacı taşır. Dolayısıyla zararlı bir yöntem olarak görülmemektedir.

Ameliyat öncesi fazla kiloların insan vücudunda meydana getirdiği tahribat ve buna bağlı hastaların taşıdığı ölüm riski ameliyata bağlı riskine oranlara çok daha yüksektir. Obez hastaların kolesterol, tansiyon, diyabet, koah, uyku apnesi gibi hastalıkları yakalanması ve en önemlisi kalp krizi geçirme riskleri çok büyüktür. Bu nedenle yaşanilabilecek bazı komplikasyonları olsa da mide küçültme ameliyatı sizi karşı karşıya kaldığınız ya da kalacağınız sağlık sorunlarından kurtulmanız ve sosyal hayat standartınızın yükseltmek için karar alıp, olabileceğiniz bir ameliyattır.

Kafanızdaki tüm sorulara cevap bulmak, ameliyata dair ön yarglarınızdan kurtulmak adına deneyimli bir obezite cerrahıyla görüşebilir  ameliyata karar verme sürecinizde doğru bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Sağlıklı Günler Dilerim