Güncel hayatta iş ve yaşam koşullarının değişmesine paralel olarak beslenme alışkanlıklarımız da değişiyor, peki obezite nedir ve neden bir hastalık olarak kabul görüyor?

Monoton iş hayatı, yapay besinlerdeki katkı maddeleri, inaktif ve spordan uzak yaşam şekli, bazı tedavi ve ilaçlara bağlı olarak obezite neredeyse salgın halini alan bir sağlık sorunu haline gelmiştir.

Genel tanım olarak obezite vücutta yağların aşırı birikmesine bağlı ruh ve beden sağlığını etkileyecek düzeyde kilolu olma durumudur. Obezite her yaş grubunda ve farklı ırklarda görülmektedir.

Morbid Obezite ise kilolu olma durumun hayatı tehdit edecek şekilde sağlık sorunları ortaya çıkması durumudur.

Yağ dokusu yalnızca depo değil aynı zamanda iştahı arttıran, doyma algısının azalmasına ve obezitenin ilerlemesine neden olan bir hormone kaynağıdır. İhtiyaç fazlası tüm gıdalar yağ dokuda birikir.

Diyabet, hipertansiyon, kalp hastalıkları, kalp krizi, uyku apne sendromu, adet düzensizliği ve kısırlık, solunum sıkıntısı ve nefes darlığı, meme ve prostat kanseri gibi bazı kanser türleri, depresyon, safra kesesi taşları ve eklem hastalıkları obez insanlarda daha sık olarak görülmektedir.

Obezite nedir sorusuna insan sağlığını bütünüyle ve farklı sistemler üzerinden tehlikeye sokan kronik ve sinsi bir hastalıktır diyebiliriz. Obezite cerrahisi ile bu hastalıkların risk artışı normal bireylere benzer düzeye geriler.

Bireylerin obezite cerrahisine uygun olup olmadığını belirlemede günümüzde en sık kullanılan ölçüt Vücut Kitle İndeksi dediğimiz parametredir. Vücut kitle indeksi kilonun boyun karesine bölünmesiyle elde edilir. Örneğin 130 kg olan ve 1.75 cm boyu olan birinin vücut kitle indeksi 130/1.75×1.75= 42.4 olarak hesaplanır.

Bu ölçüme göre vücut kitle indeksi 40’ın üstünde olan yani morbid obez hastalar ile vki 35-40 arasında olup yandaş hastalığı olanlar obezite cerrahisine aday hastalardır.

Obezite tüm dünyada cerrahi olarak tedavi edilebilen bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa 0 542 623 94 83 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.