Vücut kitle indeksi hesaplaması ile obezite kriterlerine uyan hastalar öncelikle detaylı analizlerden geçirilmeli, obezitenin herhangi bir organik sebebinin (genetik, endokrin, nörolojik) olup olmadığı ve ilaç kullanımından kaynaklanıp kaynaklanmadığı ortaya konmalıdır.

Obeziteye neden olan metabolik bir neden var ise öncelikle bunun tedavi edilmesi gerekir.

Hastaya uygun diyet tedavisi, egzersiz, ilaç tedavisi, psikolojik destek ve diğer tedavi yöntemleri planlanmalıdır. Öncelikle profesyonel bir ekip tarafından kişiye özel diyet ve egzersiz programı planlanmalı, gereğinde ilaç tedavisi de başlanmalıdır. Fakat tüm çabalara rağmen bilimsel çalışmalar uzun süredir obez olan hastaların ancak %2-4 kadarının kalıcı olarak kilo verebildiğini ortaya koymuştur.

Toplumumuzdaki yanlış algılama bu girişimlerin sadece estetik amaçlı olduğu yönündedir. Ancak obezite cerrahisinin temel hedefi obezite ile obezitenin yol açtığı ciddi yandaş hastalıkların çözümü ve uzun vadede bu yandaş hastalıklara bağlı ortaya çıkabilecek sorunların ve olası ölümlerin önüne geçmektir.

Morbid obezite hayatı kısaltan çok ciddi bir hastalıktır ve bilimsel olarak net biçimde kanıtlanmış en etkili tedavisi ise bariatrik ameliyatlardır. Bu kişiler bariatrik cerrahi sayesinde 10-15 yıla varan oranda daha uzun ve sağlıklı yaşayabilmektedir.

Unutulmaması gereken iki noktaya da değinmeden geçmeyeceğim. Birincisi obezite cerrahisinin ilk değil son seçenek olduğu, ikincisi ise bu ameliyatın artık ehil ellerde sıradan ameliyatlardan fazla risk içermeden yapılabildiğidir.

 

Sağlıklı günler dilerim…

 

Doç.Dr.Ömer Yoldaş