Merhaba Ömer Bey, sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba ben Doçent Doktor Ömer Yoldaş , 1977 Adana doğumluyum, Tıp Fakültesi’ni 9 Eylül Üniversitesi’nde bitirdikten sonra Genel Cerrahi uzmanlığını Ankara Numune Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yaptım, 2016 yılında Genel Cerrahi Doçent oldum.

Uzmanlık alanlarınız nelerdir?

Özel ilgi alanlarım laparoskopik cerrahi, Obezite ve metabolik cerrahi ile onkolojik cerrahi.

Tüp mide ameliyatı nedir, kimler bu ameliyatı olabilir?

Tüp mide ameliyatı diyet, egzersiz  ve yaşam tarzı düzenlemesiyle kilo vermeyi başaramayan hastalarda sağlıklı bir yaşama geçişin kolaylıklar sağlayan bir cerrahi prosedürdür. Vücut kitle indeksi 40’ın üstünde olan hastalar ve vücut kitle indeksi 35 ile 40 Arasında olmasına rağmen diyabet, hipertansiyon ve uyku apne sendromu gibi yandaş hastalığı olan hastalarda uygulanabilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası zayıflama süreci nasıl gerçekleşiyor?

Tüp mide ameliyatında hastaların midesinin yüzde seksenlik kısmı alınır. Çıkarılan mide kısmı aynı zamanda Ghrelin dediğimiz açlık hormonunun salgılandığı bölümdür. Dolayısı ile hem iştahı azalmış hem de daha az yiyen ve verilen diyetisyen desteği ile sağlıklı beslenmeye başlayan bireyler oluşur.

Tüp mide ameliyatı sırasında ve sonrasında acı oluyor mu?

Ameliyat kapalı yöntemle gerçekleştirilen bir işlem olduğundan ameliyat sonrası erken dönem sonrasında ağrı ile ilgili çok şikayet duyulmuyor.

Tüp mide ameliyatında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tüp mide ameliyatı olacak hastaların Ameliyattan mucize beklememeleri, ameliyat sonrasında yeme içme alışkanlıklarını düzenlemeleri gerektiğini ve aktif sporun önemli olduğunu kavramaları gerekir. Yani başrol burada ben değilim, ameliyat olan bireylerdir.

Tüp mide ameliyatından korkanlar için neler önerirsiniz?

Bir ameliyat kararı vermek konusunda her insanın kaygı duyması normaldir, ancak burada bilinmesi gereken obezitenin getirdiği risklerin kesinlikle ameliyatın risklerinden Çok çok fazla olduğudur. Sonuçta vereceğimiz ameliyat kararı bizi hem obeziteden hem de obeziteyle beraber gelmiş olan her türlü sağlık probleminden arındıracakdır. En güzel yol bu ameliyatı olmuş olan insanlardan tecrübe paylaşımlarını almak olabilir.

Sizin için Avrupadaki birçok gurbetçi Türkiye’ye geliyor. Bu süreç nasıl işliyor?

Ameliyat istemi ile danışmanlarımıza ulaşan hastalarımız ile ben de görüşerek kaygıları konusunda ve ameliyat süreci ile ilgili bilgilendiriyorum. Ameliyat olmayı kabul eden hastalarımız hastanemizin sağlamış olduğu hizmet ile havaalanından alınarak hastanemize getiriliyor. hazırlıkları yapılarak ameliyata uygun olarak bulunan hastaların ameliyatlarını gerçekleştiriyorum. İki günlük yatış yapıyoruz. taburculuk sonrası otel konaklaması da sağlanır. Daha sonra  hastalarımızın son kontrollerini yapıyorum ve diyetisyenimiz beslenme eğitimini veriyor . Ve sonrasında hastalarımızı tekrar güvenle evlerine gönderiyoruz.