Mide Küçültme Ameliyatı (tüp mide ameliyatı) İçin Süreç Nasıl İşler ve Kimler Ameliyat Olabilir ?

Obezite cerrahisi yada mide küçültme ameliyatı için araştırma yapan hastaların en sık sordukları soruların başında kimlerin bu ameliyatı olabileceği ve karar verdikten sonra sürecin nasıl işlediği ile ilgilidir.

Tüp mide ameliyatı yada mide küçültme ameliyatı olabilmek için hastaların taşıması gereken bazı kriterler olmalıdır.Bunun başında vücüt kitle indeksi (VKİ) gelmektedir. Bu hesapta kişinin ağırlığı boyun karesine bölünerek yapılır.

Örneğin 1.65 boyunda ve 136 kilogram ağırlığında bir hasta düşünelim. Bu hastanın VKİ değeri ;

136/1.65 X 1.65 = 50  olarak hesaplanır.

Bu değer morbid obez dediğimiz gruba girmektedir ve mide küçültme amliyatı için uygundur.

VKİ değeri uygun olan ve ameliyat kararı veren hastalar ameliyat için randevu verilmesi sonrasında ameliyat öncesi bir günde hazırlık için hastaneye gelir.

Biz kliniğimizde rütin kan tahlilleri, EKG ve Akciğer filmi sonrasında rütin olarak endoskopik inceleme ve karın ultrasonu yapmaktayız. Sonrasında tahlil sonuçları ile Dahiliye, Göğüs Hastalıkları, Kardiyoloji ve Anestezi hekimlerince incelemeleri tamamlanıp ameliyata engel durumu olmayan hastaları güvenle ameliyat etmekteyiz.

Mide küçültme ameliyatından hemen önceki gece kan sulandırıcı iğne ile emboli için önlem alınır. Ertesi gün yapılan ve yaklaşık 1 saat süren ameliyat sonrası hastalar erken dönemde ayağa kaldırılarak yürümeye başlatılır. Aktif hareket başladıktan sonra varis çorabı çıkarılır. Ameliyatın ertesi günü kaçak testi sonrası sıvı gıda başlanır. Ameliyat günü dahil 2 günlük hastane yatışı yapmaktayız. Yatış sırasında diyetisyenimiz tarafından tüm hastalarımız ziyaret edilerek beslenme eğitimi verilir ve ilk haftadan itibaren uygulayacakları beslenme düzeni ile ilgili bilgilendirilir. Bunun dışında obezite cerrahisi ile ilgili kılavuz ve örnek diyet listeleri verilir.

 

Mide küçültme ameliyatı sonrası 1-2-3-6-9-12-18 ve 24. aylarda kontrol kan tahlilleri yaptırıyoruz. Saptanan vitamin ve mineral eksiklikleri olduğu takdirde gerekli destek ilaçlar veriyoruz.

Obezite cerrahisi sonrası dönem oldukça ciddiye alınması gereken bir süreçtir. Hastalarımız diyetisyen ve cerrah ile iletişim halinde olmalıdır. Tecrübeli bir cerrah tarafından yapılan mide küçültme ameliyatı, diyetisyen desteği, düzgün takip ve uyumlu hasta ile mükemmel sonuçlar verecektir.

Sağlıklı günler dilerim