Tüp Mide Ameliyatı sonrası Cinsel Yaşam

Günümüzde çoğu insan tarafından en çok merak edilen konulardan birisi de fazla kiloların cinsel yaşamı nasıl etkilediğidir. Özellikle mide küçültme ameliyatı sonrası cinsel hayat çokça merak edilmektedir. Her ne kadar bazı insanlar şişmanlıklarını kabul edip cinsel hayatlarından memnun olsa da çoğu kilolu kişiler fiziksel olarak kendilerini beğenmeme, özgüven eksikliği gibi nedenlerle cinsel hayatlarında mutsuz ve isteksizdirler.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Cinsellik

Obez hastalar fiziksel olarak genellikle gittikleri heryere farkedilen kişilerdir. Çoğumuz da obez insanlar için genelde “sempatik, tatlı, neşeli” tanımlarını kullanırız. Ama asla çekici ya da seksi demeyiz. Bunun nedeni öyle olmamaları diye onların bunun farkında olmamasından dolayıdır. Fiziksel olarak aynada kendini beğenmeyen obez hastalar başta kendileri kabul etmedği için bir çok özelliklerini göstermezler. Sadece daha çok dikkat çekmek, sempati toplamak için genelde esprili, şen ve konuşkan olmayı tercih ederler. Çünkü toplumsal baskı (bakışlar, kendi arasında fısıldaşmalar, dışlamalar vs) nedeniyle kendilerini önemsiz görürler.

Mide küçültme ameliyatı öncesi kendini değersiz gören obez hastalar toplum içinde kabul görebilmek amacıyla kurallara daha çok uyan, toplumsal değr yargılarına daha öncelik gösteren bireylerdir. En önemlisi bu sebpelerden ötürü çoğu bez hasta seksi hayatından çıkarmıştır. Genelde her obez hasta fiziksel görünümlerinden dolayı reddedilme, beğenilmeme korkusu yaşar. Kendi içlerinde yaşadıkları bu kaygı ve korkular nedeniyle özgüven eksikliği ortaya çıkar ve bu güven eksildikçe cinsel hayattan uzaklaşma da gittikçe artar. Bakıldığında bu durum sadece obez hastalarda değil genel olarak özgüven eksikliği yaşayan her bireyde görülmektedir.

Obezite ve cinsellik

Özellikle yaşadığımız coğrafyada cinsellik, cinsel hayat gibi konular ne yazık ki aşılamamış, konuşulmaması gereken konular olarak görülmektedir. Ancak tüp mide ameliyatı öncesi obez hastalar için bu konu mutlaka ele alınması gerekir. Fazla kiloları olup, kendisiyle barışık olmayan, kendisini beğenmeyen insanlar değersizlik duygusu ve reddedilme korkusuyla azalan cinsel yaşamlarını yemek yemekle bastırmaya çalışmaktadırlar. Sonuçta kabul etmeli yemek yemek ihtiyaç olsa da zevkli bir eylemdir. Işte bu durumdan dolayı hastalar yemek yedikçe kilo alır, kilo aldıkça mutsuzlaşır, mutsuzlaştıkça özgüven eksikliği artar, beğenilmeme kaygısı daha da ilerler ve Obezite cerrahisi öncesi bu ksır döngüye giren her bireyde psikolojik olarak fiziksel etkiler görülmeye cinsel