Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kilo Alınır mı?
Obezite cerrahisi öncesi, sonrası ve süreç ile ilgili çok farklı sorularla karşılaşmaktayız. En sık sorulanlardan biri de Mide küçültme ameliyatı sonrası geri kilo alınır mı? , midede genişleme olur mu? Ve uzun dönem sonuçları nelerdir? şeklindedir.

Obezite tedavisinde obezite cerrahisi gittikçe artan sıklıkta uygulanmaktadır. Tüp mide ameliyatı olarak bilinen yöntemde midenin yaklaşık %80’I çıkarılmakta ve geride küçük bir mide hacmi kalmaktadır. Dolayısı ile az miktarda besin ile oluşan doygunluk hissi ile kalori alımı kısıtlanmakta ve arzu edilen kilo kaybı oluşmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kilo Alınır mı?
Vücut kitle indeksi 40 ve üzerinde olan ve morbid obez olarak sınıfladığımız hastalarda diyet ve egzersiz ile kilo kontrolü sağlama başarısı oldukça düşüktür ve bu hastalarda mide küçültme ameliyatı yani obezite cerrahisi ciddi bir alternatiftir.

Peki mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alınır mı ?
Başarılı bir mide küçültme ameliyatı geçiren hastanın kilo verme süreci 12-18 ay arasında devam edebilir ve bu sure zarfında kişinin fazlalık kilolarının %75-80’ini vermesi beklenir. Kilo verme hızı ve miktarı farklı metabolic süreçler nedeni ile kişiden kişiye farklılık gösterir.

Burada temel nokta kişilerin mide küçültme ameliyatı sonrası bu işleme paralel olarak yeme içme alışkanlıklarında yapacakları değişim ve diyetisyen ve obezite cerrahlarının önerilerine olan uyumlarıdır. Mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alınır mı ? sorusunun cevabı yaşamsal alışkanlıklardaki değişime bağlıdır aslında.
Mide küçültme ameliyatının amacını ve felsefesini kavrayamayan hastalar nasıl olsa ameliyat oldum zayıflıyorum düşüncesiyle diyet düzenlemesi ve spor yapmama gibi yanlış davranış sergileyebiliyorlar. Temelde bu hareket ele geçen ikinci şansı iyi kullanamamak yani mide küçültme ameliyatının uzun dönem kilo kontrolü etkisini yok saymaktır. Hastanın uyum sağlamadığı ve diyet ve yaşam şekli değişikliğinin birlikte olmadığı bir ameliyat süreci çok tabi başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Obezite cerrahisi sonrasında dönem dönem kilo verme sürecinde duraklamalar olabilse de, şayet tekrar kilo alınmaya başlandıysa beslenme sürecindeki yanlışlıklar sorgulanmalıdır.
Obez hastaların kilo ile mücadelesinde mide küçültme ameliyatı gerçekten çok başarılı bir metoddur. Mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alınır mı? Sorusunun cevabı başarılı bir operasyona eklenmiş hastanın beslenme sürecine uyumu ile ilgilidir.
Sağlıklı günler dilerim.