Bir çok web sitesinde, forum sayfalarında genellikle mide küçültme ameliyatı ve sonrası ile ilgili bilgilendirmeler yapılır. Çünkü genel olarak hastalar tarafından ameliyattan sonra geçirilecek süre ve bu sürede onları nelerin beklediği merak konusudur.

Ancak mide küçültme ameliyatının sonrası kadar öncesi de çok önemlidir. Hatta bence sonrasında bir çok sorun yaşamamak adına öncesi çok daha önemlidir.

Bunlardan en önemlilileri; ameliyatı olacağınız merkezin iyi araştırılması, ameliyatınızı gerçekleştirecek hekimin bu konudaki tercübesi, sonrasında size sağlanacak diyetisyen hizmeti, hangi yöntemin size uygulanacağı ve hangisinin sizin için iyi olduğu, ameliyat öncesi kendinizi ne kadar bu sürece hazır hissettiğiniz ve ameliyat olduktan sonra her an ulaşabileceğiniz, düzenli takip ve kontrol döngüsünü iyi işleten bir ekibin varlığı

*Mide küçültme ameliyatı öncesi merkez seçimi

Mide küçültme ameliyatı olmaya karar verdiniz. Ameliyat için kendiniz hazır hissediyorsunuz ve merkez arayışına başladınız. Nelere dikkat edersiniz ? Ya da nelere dikkat etmelisiniz ?

Öncelikle ameliyat olacağınız merkezde aradığınız ilk özellik orada yapılan vaka sayısı ve dolayısıyla sizinle ilgilenecek ekibin bu konudaki tecrübesi olmalıdır. Aynı zamanda teknik donanım ve yoğun bakım gibi koşullarının mutlaka uygun olması gerekmektedir.

*Mide küçültme ameliyatınızı yapacak hekim seçimi

Tüp mide ameliyatı öncesi kendinizi emanet edeceğiniz hekimi iyi araştırmalısınız. Hem ameliyat esnasında hem de ameliyat sonrasında hekiminizin desteği, tecrübesi süreci çok daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

Dolayısıyla araştırmanızı yaparken hekiminizin ne kadar zamandır bu cerrahi operasyonları yaptığı, şimdiye dek varsa yaşadığı komplikasyon sayısı ve her geçen gün yeni gelişmelere ne kadar odaklandığı araştırılmalıdır.

*Mide küçültme ameliyatı sonrası diyetisyen hizmeti

Bu işi ciddiyetle yapan çoğu merkez ve çoğu hekim bunun bir ekip işi olduğuna inanarak yoluna tecrübeli, dinamik ve her an destek sağlayan bir ekiple devam ediyorlar. Ki hekimin ve hastaların yalnız olmamaları adına ekip birliği ve desteği özellikle obezite ameliyatlarından sonra çok önemlidir. Yıllarca belirli bir beslenme alışkanlığı edinen ve çok yemek yemek üzerine hayatını kuran kişilerde ameliyat sonrası baştan aşağı değişen beslenme yapısı, hayat tarzı ve metabolik sistem için diyetisyen desteği çok önemlidir. Ameliyat sonrası hastaların yeni beslenme tarzına alışmaları, bir program eşliğinde hareket etmeleri ve bu süreçte mide- barsak sisteminde sorun yaşamamaları adına diyetisyen ile birlikte hareket etmekte fayda vardır.

*Mide küçültme ameliyatı ve hangi yöntemin uygulanacağını belirlenmesi

Obezite cerrahisi olmak istediğiniz zaman araştırmaya başladığınızda karşınıza bir çok yöntem çıkacaktır. Genel olarak obezite cerrahisinde en etkili yöntem mide küçültme (tüp mide) ameliyatı olarak görülse de bu konuyu hekiminizle konuşmak ve öyle karar vermek çok daha doğru olacaktır. Mide küçültme ameliyatı sonrası iyileşme sürecinin daha kolay olması, komplikasyon oranının düşük olması,emilimi bozmaması vb.. bir çok nedenle mide küçültme ameliyatı ilk tercih olarak ele alınmaktadır. Ancak hastaların vki değerlerinin belirli bir sınırın üzerinde olması, diyabet, tansiyon gibi ek hastalıkların varlıkları başka bir yöntemin tercih edilmesine de neden olabilir.

*Mide Küçültme Ameliyatı Öncesi Kendini Hazır Hissetme ve Motivasyon

Sürecin başından sonuna her adımı araştırarak atan ve doğru tercih yaptığını düşünen her hastanın mutlaka kendini de sorgulaması gerekir. Öncelikle şunu kabul etmelisiniz ki ameliyat sonrası hayatınız baştan sona değişecek ve bambaşka bir hayata başlayacaksınız. Dolayısıyla ameliyatın getirdiği tüm sürece hazır olmalısınız. Ameliyat sonrası daha az beslenmeye, daha düzenli bir beslenme programına göre hareket etmeye ve devamlı aktif, hareketli olmaya  alışabilmeniz adına motivasyonunuzun yüksek olması gerekir. Dolayısıyla ameliyat öncesi kendinizi hazırlamalı ve bence mutlaka aile ve arkadaş desteğini almalısınız. Bu süreçte yanınızda destek olacak bir ailenin varlığı sizin daha da motive edecektir.

*Mide Küçültme Ameliyatı Sonrasında Her Anınızda Yanınızda Olabilecek Ekip

Obezite cerrahisi sonrası sürecin sorunsuz ve sağlıkla ilerleyebilmesi adına her an ulaşabileceğiniz ve desteğini her an hissedebileceğiniz bir ekibin varlığı son derece önemlidir. Gerek beslenme sürecinde, gerekse ameliyat sonrası kafanıza takılan her soruda ya da sorunda hem hekiminize, hem de ekibine rahat ulaşabilmeli ve ameliyatınızın üzerinde  uzun zaman geçmiş olsa da doktorunuzla hala iletişim halinde olmalısınızdır.

 

Sağlıklı Günler Dilerim